janellewilliams28 janellewilliams28
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

A can of soup regularly costs "c" dollars. Helena has a coupon for $0.15 off the regular price.
weite an expression to show the price Helena will pay after using the coupon.

Respuesta :

kathymortimer2006
kathymortimer2006 kathymortimer2006
  • 23-11-2020

Answer: C-$0.15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A 20-ounce bag of potato chips costs $3.80. What is the unit rate of the chips?
When an earthquake occurs energy radiates in all directions from its source which is called the?
A kite is made up of two isosceles triangles, KIT and KET, with the lengths shown. The top triangle of the kite, ΔKIT, is made from approximately 17 square inch
At the end of the American Revolution, Great Britain 1. gave up territory east of the Mississippi River. 2.kept territory east of the Mississippi River. 3.took
Ruler of Russia who carried out social and economic reforms to modernize the country
303 is 93% of what? Find the base
Deshawn draws a regular pentagon and rotates it about its center. Which angle measures can Deshawn rotate the regular pentagon through to map it onto itself? 3
A roller coaster makes 8 trips each day. It carries 119 passengers on each trip. What is the total number of passengers the roller coaster carries each day?
Pls help me guys! Thanks :D
Why do you think the nations in this section adopted different styles of government?