kawaiicosplay kawaiicosplay
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Chin bought 12 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples. *

Respuesta :

FlamingBlossom101 FlamingBlossom101
  • 19-11-2020

Answer: The answer should be 1.5.

Step-by-step explanation:

$6 divided by 12 is .5... Multiply .5 by 3, seeing as 1 pound = $.5

Answer Link
mbladzik
mbladzik mbladzik
  • 19-11-2020

Answer:

$.5

Step-by-step explanation:

hope this helps y'all

Answer Link

Otras preguntas

what is 7 kg on the moon in newtons?
Use the scale to help you solve the equation.​
Just take the points..!​
A smoothie calls for of a peach, 8. of a banana, and a kiwi. What is the total quantity of fruits used for the smoothie​
Please help!!!! I’m stuck!!!! The graph of function f is shown. (Picture added) Function g is represented by the table. X: -2 -1 0 1 2 g(x): -2/3 0 2 8
People can use computers for sending ....... writing reports, listening to music and playing games. ​
15 1/2 as an integer
How did cotton production and slavery change in SC between 1800 and 1850?
Kenyi is writing a research paper comparing health care in the United States and Canada. What type of resource will most likely help him find information about
5x+15y=12 ordered pairs