chantl3r6
chantl3r6 chantl3r6
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

1. A store had apples on sale for $1.20 a pound.
Jimmy spent $5.28 on apples.
How many pounds did did he buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-11-2020

Answer:

4.4 pounds

Step-by-step explanation:

$5.28/$1.2 which is 4.4 pounds

Hope this helps plz mark brainliest if correct :D

Answer Link
TheCrayonEater7 TheCrayonEater7
  • 19-11-2020

Answer:

He bought 4.4 Pounds

Step-by-step explanation:

5.28/1.20= 4.4

Answer Link

Otras preguntas

What are the differences between brinkmanship and containment?
can someone please help me solve x + 0.018 = 9
Simplify (-2xy2)4(2x3y4)2
how did kensuke end up on the island before Michel ?
which value is a zero of the function defined by 6x^2+6x-36?
name and location of state capitol of Ohio
which value is a zero of the function defined by 6x^2+6x-36?
what happens when something goes wrong with transcription and translation
what the break in the lithosphere called
can someone please help me solve x + 0.018 = 9