queenoreos9 queenoreos9
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Marcus had $21 to spend on two posters. After buying them he had $13. How much did each poster cost?

Respuesta :

yahyajan033 yahyajan033
  • 19-11-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Each poster cost $4 because $21 - $13 is $8 and you said he bought 2 posters so $8 divided by 2 is $4

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a kite is 66 cm. the length of one side is 3 less than twice the length of another. Find the length of each side of the kite.
What is the furthest destination that American silver was known to travel during 16th and 17th centuries? A. England B. India C. China D. the Netherlands
Why did the Sepoys rebel against the British? A The British hadn’t paid them well. B They were offended by the grease on ammunition that came from pigs and co
need help on all 3 of them please
All my poins for this algebra.Inga starts with K kitkat bars.She buys 5 more,and then gives half to her best friend.She finally eats 2 of them herself.she ends
Sandra spent $21 to purchase 6 plates. What is the unit rate for each plate purchased?
what is 2x-83=35 ...?
Which shows the equation below written in standard form? 13 - 6x = (2x - 5)2 + 3 a. 4x2 - 14x - 15 = 0 b. 4x2 - 14x + 15 = 0 c. 4x2 - 26x + 15 = 0 d. 4x2 -
Trying to find out what 18 minus one third is and what 12 minus 0ne fourth
Which line of Thomas Gray's "Elegy Written in a Country Churchyard" ponders the existence of unrecognized human potential?