BullishWharf224
BullishWharf224 BullishWharf224
  • 19-11-2020
  • Mathematics
contestada

Regina bought a case of corn for $6.98. The case includes 12 cans of corn. Each can of corn cost approximately $:
A: 0.06
B: 0.58
C: 0.78
D: 1.72
​

Respuesta :

1472282 1472282
  • 19-11-2020

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Divide 6.98 by 12

Answer Link

Otras preguntas

Joey worked 8 more hours than Chandler last week. Together, they worked a total of 59 hours. Which system of equations can be used to determine the number of h
need help ASAP will mark BRAINLIEST
Question 3 of 20 A crate falling from a plane is part of a closed system that has 24450 J of mechanical energy. If the kinetic energy of the crate increases fro
Select the correct answer. Which graph represents this equation? y − 4 = -3(x + 5) A. B. C. D.
in a sale, the price of a computer is reduced by 20%. At this reduced price the shopkeeper still makes a profit of 20%. What would have been his percentage prof
The sum of two numbers is 5/9.if one of the numbers is 1/3 find the other
Question 4 Which shows the solution set to the inequality below? 2x + 35-5
if anyone has read “song of the trees” please please please help with the following questions!!
Many archeologists believe that indgenous peoples came to North America from blank by crossing being StraitASP please help
Helium has an atomic number of two because it has two ____________ . A atoms B protons C neutrons D molecules