isabella28865
isabella28865 isabella28865
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Thompson purchased 4 notebooks at $2.95 each and 4 pens at $1.50 each. How much did she spend in all?

Respuesta :

ckrizek ckrizek
  • 18-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Multiply the quantity by the price.

4 notebooks x $2.95 each=???

4 pens x $1.50 each=???

Answer Link
colton9036
colton9036 colton9036
  • 18-11-2020

Answer:

$17.80

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how do you convert AC to DC? Why is it necessary to have this capability?
Which two points satisfy y = -x2 + 2x + 4 and x + y = 4?
Which pronoun agrees with the antecedent in the sentence? Could one of the boys bring __________ keys? A. theirs B. his C. his or her D. their
Robert is replacing sod in two square shaped areas of his backyard. One side of the first area is 7.5 feet. One side of the other area is 5.7 feet. The sod cost
How do chloroplasts multiply?
To What Extent Should National Interest Be Pursued?
The projection screen in the school auditorium is five times as long and 5 times as wide as the screen in the library. The screen in the library is 4 feet long
what is b2-4b+4=0 solve with quadratic formula
Robert is replacing sod in two square shaped areas of his backyard. One side of the first area is 7.5 feet. One side of the other area is 5.7 feet. The sod cost
Option is to choice as deference is to ____ rudeness respect difference alternative I think respect