alysham1020
alysham1020 alysham1020
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Pete bought a 5-ounce box of cereal for $5.45. What was the cost per ounce?

Respuesta :

stephaniedavilamarti
stephaniedavilamarti stephaniedavilamarti
  • 18-11-2020

Answer:1.108

Step-by-step explanation:5.45 ÷ 5=1.108

Answer Link
lg1056
lg1056 lg1056
  • 18-11-2020

Answer:

0.91743119266

Step-by-step explanation:

5 ÷ 5.45=0.91743119266

Answer Link

Otras preguntas

Jessica is making 2 loaves of banana bread. She needs 3/4 cup of sugar for each loaf. Her measuring cup can only hold 1/4 cup of sugar. How many times will Jess
49.5 is what percent of 33?
1.30% of what number is 96? 2. 63 is 15% of what number?
What would happen if our Eyes were unable to control the amount of light that enteres them?
Express the number of inches n (d) as a function of the number of yards d
What are the next four multiples of the fraction 3/5?
which one of the following sentences contains a predicate adjective? A. I bought my lunch for the first tim this year. B. The teacher appeared angry when Dave
what was the purpose of morgan spurlock's in doing this experiment, Super Size Me?
find all critical values of the function g(x)=5/(x²-x+6)
how do you convert 3 1/2 to fraction notation also 9 7/8