Giovannirojas09 Giovannirojas09
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

If six 20-ounce bottles of soda costs $9.30 what is the unit price per bottle?
$1.90

$3.60
$0.65
$1.55

Respuesta :

itsnolanig
itsnolanig itsnolanig
  • 17-11-2020
It is $0.65 because 6 divided by $9.30 is $0.645 and that rounds up to $0.65 :)
Answer Link

Otras preguntas

What is 2 divided by one fourth
In gym class, you run 3/5 mile. Your coach runs 10 times that distance each day, How far does your coach run each day?
Sydeny says that 4/8 is closer to 0 than to 1
solve, by factorising, the equation 8x(squared) - 30x - 27 = 0
Describe a disadvantage of marsupial development.
An ambulance is traveling east at 51.6 m/s. Behind it there is a car traveling along the same direction at 32.3 m/s. The ambulance driver hears his siren at a f
What is 2 divided by one fourth
A broken clock is set correctly at 12:00 noon. However, it registers only 20 minutes for each hour. In how many hours will it again register the correct time?
What is one third plus one fourth and what is 1/3 + 1/2
How many tons are in 400 pounds