miaochoa83
miaochoa83 miaochoa83
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

The local farmer's market sells a 4-pound basket of apples which contains 10
apples in each pound for $5.60. What is the price per apple? (Start your answer
with $)

Respuesta :

horselover7x7 horselover7x7
  • 18-11-2020

Answer:

I believe its $1.40

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

(-36 4/9) - (-10 2/9) - (18 2/9) solve
A kind of sedimentary rocks formed from plant Merrill over a long period of time is a
A 4.6 kg bowling ball sliding to the right at 7.43 m/s has an elastic head-on collision with another 4.6 kg bowling ball initially at rest. The first ball stops
How to do polynomials.
when should you put your pedometer on a. after lunch b. never c. when you go to bed d. in the morning
Is 4^7x4^-5 equivalent to 4^-35
If a simple machine could be frictionless, how would its IMA and AMA compare?
Excerpt from Narrative of the Life of Frederick Douglass by Frederick Douglass What is the effect of the first-person narration in this passage? A. It encou
The second industrial revolution in the United States lasted from the?
This is another one helpzzz mee