shakakqk67 shakakqk67
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Pencils sell for $2.98 per dozen. A teacher bought 288 pencils for his classes. How much did the pencils cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-11-2020

the anser is $71.52  

Step-by-step explanation:

divide 288 by 12 than multiply by 2.98

Answer Link

Otras preguntas

Explain the most frequent criticism of "Our Town"?
In the early days of our democracy, voting was done A. mechanically B. orally C. under duress.
Patty and tina were exposed to the mumps at school. neither patty nor tina has ever had the mumps before, but several years ago tina was given the mumps vaccine
How are imperialism and capitalism connected
What verb tense is used for expressing simultaneous activities in the past? present, imperfect, preterit, subjunctive
At the karate school, Class A has 8 students with an average age of 6 years. Class B has 12 students with an average age of 9 years. The classes combine for a g
1. Which of the following sentences contains an infinitive? Freida begged for a new coat to take on a ski trip with her friends. Mina's uncle, Raj, brought her
what organelle produces atp during cell respiration
Read Justice Black’s decision in the Gideon case. Even the intelligent and educated layman . . . requires the guiding hand of counsel at every step in the proce
Select the correct answer from each drop-down menu. The plot of Antigone incorporates various elements of . Sophocles uses the character of Creon to demonstrate