nasia98 nasia98
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada


5. Elena bought 8 tokens for $4.40.
b. How much does 19 tokens cost?

Respuesta :

beasyholli2
beasyholli2 beasyholli2
  • 16-11-2020

Answer:

8 = 4.40

9 = x

9(4.40)=39.6

39.6/8=4.95

So 19 tokens cost $4.95.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Katie has 18 fish in her tank. Six of the fish are orange and the rest are yellow. What is the ratio of yellow fish to orange fish? A. 1 : 2 B. 2 : 3 C. 2 :
The hot-air balloon launched by the Montgolfier brothers in 1783 was the ___ of the modern airplane. A. precursor B. conglomeration C. valor D. celerity
which of the following is not an issues from overurbanization
Make a sentence with "producer"
Hippalectryon Points U, V, and W are plotted on a number line. The coordinate of point V is –2. Points U and W are the same distance from point V. What could
A school debate team has 4 girls and 6 boys. A total of 3 of the team members will be chosen to participate in the district debate. What is the probability that
A good sentence using middle ages
Amy had bought 2 candies that cost $3 for each how much money did it cost in all?
What sound is represented in this word? squawk /o/ /oe/ /oo/ /ae/
DEFINE WHAT COPYRIGHT?