kendrickonted kendrickonted
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy a pack of 12 batteries
for $6. What is the unit price?

Respuesta :

bobythegod bobythegod
  • 19-10-2020

Answer:

Each battery costs .5 dollars or 50 cents

Step-by-step explanation:

6/12=.5

Answer Link
Helpful223
Helpful223 Helpful223
  • 19-10-2020

Answer:

total units 12

cost per unit $ 0.5000

Step-by-step explanation:

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

△DEF∼△XYZ Solve for x.
I need help and thank you for helping ​
In one-point perspective, what is the ine called that separates the ground and the sky?A. Vanishing lineB. Orthogonal lineC. Horizon lineD. Mason-Dixon line​
Briefly summarize the structure of moss.
1)Tyrone, the quarterback for the Tigers Football team, can throw a football 40 meters. Jason, the quarterback for the Spartans, can throw a football 45 yards.
How many sixes are equal to double 27?
refer to the NASA's article "responding to climate change". part b. which evidence from the text best supports the answer in part a
Identify the point in mitosis at which separase cleaves the protein complex.
Which was the latest pandemic? The Spanish flu, because of the high death rate it caused in Spain. The bubonic plague, which killed one-third of the European po
Which timeline correctly organizes the founding of important world religions?