kvicentestrother175
kvicentestrother175 kvicentestrother175
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of grapes cost $7. How much would it cost to buy 1 pound of grapes? (show your work)
A. $0.70
B.$1.25
C.$1.40
D.$1.50

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 19-10-2020

Answer:

the answer would be c based on the proportional value

Answer Link
alexacambron22 alexacambron22
  • 19-10-2020

Answer:1.25

Step-by-step explanation:because tbh id ont know the work but my teacher showed me this

Answer Link

Otras preguntas

If an aunt has six legs how many legs do you eight ants have
Which of the ionic compounds shown below will be soluble in water? which of the ionic compounds shown below will be soluble in water? ag2co3 agcl fe(oh)3 na2so4
Which ordered pair is a solution to this equation? 2x + 6y = 10 (4, 1) (3, 1) (2, 1) (12, 2)
Jack is putting a rectangular fence around his garden. The length of the garden is 1 1/4 yards. The width of the garden is 3 1/2 yards. How many yards of the fe
Explain how an oil spill devastates marine life when animals get covered by the toxic sludge.
Why were German immigrants referred to as the Pennsylvania Dutch?
How is the United States a representative democracy?
An element has an atomic number of 76. The number of protons and electrons in a neutral atom of the element are ____. a. 152 protons and 76 electrons c. 38 prot
Why is it important to evaluate and critique art ?
A galaxy is a system of celestial bodies, such as stars, planets, several solar systems, and interstellar gas and dust. Our solar system is a part of a galaxy c