kaitlinvoshchilo2020
kaitlinvoshchilo2020 kaitlinvoshchilo2020
  • 17-10-2020
  • Mathematics
contestada

HELP ME PLS one bottle of shampoo costs 6 dollars for 8 Oz a second bottle costs 4 dollars for 5oz of shampoo wich has a lower unit rate and how much lower

Respuesta :

bellamcarey1
bellamcarey1 bellamcarey1
  • 17-10-2020

Answer:

The 8 oz has lower unit rate, it's lower by .2.

Step-by-step explanation:

8 oz divided by $6 = $1.333 for 1 oz  ---- (round to 1.3)

6 oz divided by $4 = $1.5 for 1 oz

Answer Link

Otras preguntas

what is a sharp projecting edge of something?
subtract and simplify10/w -1/3
subtract and simplify10/w -1/3
Find the x intercepts of y=2x^2+x-21
Why do people read newspaper?
what is the solution to the proportion? 9/x=4/12 Answers: A. 13 B. 27 C. 17 D. 3
really need help Eighty decreased by three times a number os the same as five times the number increased by eight find the number i am really confused
i just need help with this i dont get it
1. Carbon dioxide is mainly stored in what two parts of our planet?2. What has recently caused atmospheric carbon dioxide to increase?3. List 2 similarities an
(12x³+3x²-108)÷ (3x-6) use long division to find the quotient below.