thanksfortheanswers6
thanksfortheanswers6 thanksfortheanswers6
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $12 to attend a golf clinic with a local pro. Buckets of balls for practice during the clinic cost $3 each. How many buckets can you buy at the clinic if you have $30 to spend? inequalities

Respuesta :

samanthagbaldwin
samanthagbaldwin samanthagbaldwin
  • 16-10-2020

Answer:

6 buckets of balls

Step-by-step explanation:

30-12=18 so 18/3=6

Answer Link
itzzjaedaaa
itzzjaedaaa itzzjaedaaa
  • 16-10-2020
answer= 6
explain - So since i’m cost $12 to attend the gold clinic, you subtract 12 from 30 (30-12) which equals 18. Then you are going to divide 18 by 3 and you should get your answer of 6.
Answer Link

Otras preguntas

solve each equation. check your solution. 4a - 3 (a - 2) = 2(3a - 2)
what is -0.2 as a fraction or mixed number in the simplest form?
janice bought 4oranges for $3.40.what is the unit price
What is the structure of the sentence? Baseball is my favorite sport, but I play basketball much more frequently. A. compound-complex B. complex C. compound
What devastating historic event compelled many European countries to work together in order to prevent future conflicts?
Bismarck’s Anti-socialist Campaign __________. a. succeeded c. failed b. backfired d. did not have an affect
Solve each equation. check you solution. 14 - 2(3p + 1) = 6(4+p)
A 4.0-kilogram ball moving at 8.0 m/s to the right collides with a 1.0-kilogram ball at rest. After the collision, the 4.0-kilogram ball moves at 4.8 m/s to the
Who fitted giant stones together without the use of mortar? A. Aztec B. Maya C. Inca
Which of these events is MOST responsible for Canada's eventual independence from Great Britain? A) World War I B) War of 1812 C) Seven Years' War Eliminate D)