kaliyahp844 kaliyahp844
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale of 3.50 for 6 muffins what’s is the price per dozen

Respuesta :

ashleyferreira644
ashleyferreira644 ashleyferreira644
  • 16-10-2020
$7
six muffins is half of a dozen. And if it costs $3.50 for half a dozen you multiply 3.50 by two
3.50 x 2 = 7
Answer Link

Otras preguntas

Please help me solve this????
what is the expression of The product of 4 and a number , then increased by 8.
How to write 3.17 In word form?
Evaluate 5a+3b and (5+a)(3+b) For a =2 and b=4. How Is the order Of the steps different For the two expressions?
Suppose the probability of a student takes AP Calculus as is on the honor roll is 0.0035, and the probability that a student is on the honor roll is 0.23. Find
What were the key late-nineteenth-century technological innovations in communications, office productivity, and ocean transportation?
What is the rate and unit rate for 420 miles in 7 hours
what is the complete predicate and simple predicate ? We walked to the park. My brother Ken collects old stamps. I cooked a delicious meal. Mom works hard all d
Write the recursive formula for the geometric sequence. a1 = -2  a2 = 8  a3 = -32
10 times as many as 100