oua4yel1catsum
oua4yel1catsum oua4yel1catsum
  • 20-09-2016
  • Mathematics
contestada

if 2.4 lbs of peas costs $1.92 what does 1 lb cost?

Respuesta :

lauren713 lauren713
  • 20-09-2016
1 lb cost $0.8

Step:
-Divide 1.92 by 2.4
Answer Link

Otras preguntas

Solve this problem, and identify the percent, amount, and base. what percent of 50 is 20?
What does landfall mean?
Which statement about internal combustion engines best shows how science has been impacted by society? internal combustion engines provided a high power-to-weig
How does the endomembrane system help a cell maintain homeostasis?
My 3 digit number has a 4 in tha hundreds place. It has a greater digit in the tens place than in the ones place. The sum of the digits is 6
What is the average size of a toothpick
Round off 5,365 to nearest ten's place
What is 8/28 in simplest form??
Explain why it is important to assess health and safety risks
what is the contrapositive of 5x+7=-13, then x=-4