Mhiatt2247 Mhiatt2247
  • 20-09-2016
  • Mathematics
contestada

If 3 apples cost 6$, how much does 1 Apple cost?

Respuesta :

iipotato22 iipotato22
  • 20-09-2016
Each apple would cost 2 dollars 

Answer : 2 dollars each
Answer Link
Lolo2376
Lolo2376 Lolo2376
  • 20-09-2016
$2 because 2, 4, 6 and that is three counts of two so that means each apple would cost $2
Answer Link

Otras preguntas

Can you solve this??!​
The figure above shows that the shaded triangular region with a hypotenuse of 5 cm has been removed from a rectangular tile with dimensions x cm by y cm. Of the
The figure shown is a rhombus. If
Which of the following is a characteristic of a modern society? A. Microprocessor technologies B. Reliance on technology to communicate C. Factory jobs D. All o
what does pi stand for in math? Quick please hurry
*Will award brainliest if correct answer is given!* Which term below is commonly a symptom of impending MI? a. Carditis b. Angina pectoris c. Cardiomyopathy d.
Which is an effect of cultural differences on global trade? A. Though you are all speaking the same language during price negotiations, certain words have diffe
Which of the following assumptions about gases is false?​
Why do you feel we should choose to hire you over other candidates?* 1
the temperature in Austria one morning is -5 degrees Celsius at 8:00 and increased by 2 degrees Celsius every hour until 12:00. wht will the temperature be at 1