SchoolyPrep
SchoolyPrep SchoolyPrep
  • 18-09-2016
  • Mathematics
contestada

If Victoria buys 2.50lbs of bell peppers for $1.50, how much is 1 pound worth?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-09-2016
i think it would be 0.50 im not 100% sure
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 19-09-2016
ok so you can do  a ratio and proportion

if it is $1.5 for 2.5lb, how much is it for 1lb?
1.5:2.5=x:1
1.5/2.5=x/1
1.5/2.5=x
0.4=x
answer is 1lb is worth $0.40 or 40 cents
Answer Link

Otras preguntas

If 5/6 of the two dozen juice boxes are strawberry how many of the juice boxes are strawberry
Nationalism succeeded in eastern europe in the latter half of the 19th century with the establishment of what independent nation
If you double a number and then add 20, you get 4/7 of the original number. What is the original number?
3x -2=13 what is x ...........
Explain how to write the rational number 3.21 in the form of the fraction
Early Modern English is the variety of English that _________________.
What prevents the sun's ultraviolet rays from penetrating the interior of the body
Write an expression that has two terms. Your expression should have a variable and a constant.
Mendel’s pea plants had either purple or white flowers. This means that the plants
If f(x)=2x^2 +4 and g(x)=x-3,which number satisfies f(x)=(f•g) (x)