i will vote u brainliest if u answer so pls do

i have 2 questions that im too lazy to answer but they also kinda hard


1. Choose the lower unit price.23. $4.99 for 6 cans or $7.99 for 10 cans

2.$21.50 for 4 pounds of lunch meat or $15.10 for 3 pounds of lunch meat

i want a sure, correct answer otherwise u dont get brainliest

Respuesta :

Answer: For this, you have to calculate the Unit value,

Unit value of 1rst one,  4.99/6 = 0.83

Unit value of 2nd one, 7.99/10 = 0.79

As, 2nd one is cheaper, so it is better :))

Step-by-step explanation:

Answer:

Answers are $7.99 for 10 cans and $15.10 for 3 pounds

Step-by-step explanation:

$7.99 for 10 cans is cheaper by .03 and $15.10 for 3 pounds is cheaper by around .25