skyylynnmarcano skyylynnmarcano
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

A goldsmith combined an alloy that costs $4.20 per ounce with an alloy that costs $1.90 per ounce. How many ounces of each were used to make a mixture of 200oz costing $2.36 per ounce?

Respuesta :

4Rx 4Rx
  • 16-09-2020
per ounce

hope i helped !
Answer Link

Otras preguntas

y=-3/4x+1 find the slope and y-intercept
Who invented the prism?
Find all zeros (real and complex) for the function f(x)=x^3-5x^2+9x-5
4 friends share 3 apples equally. What fraction of the apple does each friend get ?
The product of 2 consecutive odd numbers is 63. What is the larger number?
Find all zeros (real and complex) for the function f(x)=x^3-5x^2+9x-5
Where do most drugs enter the bloodstream
How do I convert radians to degrees? Is it pi/180 or 180/pi? I get them confused! Thanks
Who invented the prism?
If 3 dice are rolled at the same time, what is the probability of all 3 dice showing even face values? (i.e. all 3 dice showing 2, 4, or 6)