Paigersnizzle
Paigersnizzle Paigersnizzle
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip. If she bought 4 cans of fuel, how much did she pay for each can?

Respuesta :

kendrarmay
kendrarmay kendrarmay
  • 16-09-2020

Answer: 5.99

Step-by-step explanation:

Ling spent $23.96 on cooking fuel for an upcoming camping trip.  

Total number of cans of cooking fuel bought = 4

So, the cost of each can =  dollars

Hence, Ling paid $5.99 for each can of cooking fuel.

Answer Link
alsanedana alsanedana
  • 16-09-2020

Answer:

Divide the amount Ling spent on cooking fuel by the number of cans of fuel she bought and youll have your answer.

Step-by-step explanation:

Hope yhis helped

Answer Link

Otras preguntas

Help me out!!!! What is it
Plz Help me!!!Factor the Trinomial...a^2+8a+15​
Simplify. a = -6 and b = 4 3a - 4b + 5a - 9b PLZ HELP!!! I WILL GIVE BRAINLIEST
In the figure below, APE and EPD are congruent. What is the arc measure of BAD on circle P in degrees?
What tensions does Anne face from within the confines of the secret annex? and What tensions does Anne face from outside the secret annex?
What is the probability that the product of two dice is greater than 15 on two separate rolls?
Which terms represent two types of organic reaction Sublimation and deposition Sublimation in fermentation Saponification and deposition Saponification of fer
How did the Mexican-American War lead to greater sectionalism within the United States government? A) Tensions rose over cotton and tobacco production in Texa
What bodies of water surround Europe? *
10x + 4 = 2(5x + 8) – 12 how many solutions and solve for x