dhruvpalmehru360
dhruvpalmehru360 dhruvpalmehru360
  • 19-07-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of flour costs $9.60. What is the price per ounce?

Respuesta :

DesiraeMatta
DesiraeMatta DesiraeMatta
  • 19-07-2020

Answer:

A 5-pound of flour costs $4.80. For this bag of flour, what is the cost of flour per ounce? (1 pound = 16 ounces) a. $0.06.

Step-by-step explanation:

Answer Link
derekl2027
derekl2027 derekl2027
  • 19-07-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

In each pound there are 16 ounces. We can divide $9.60 by 5 to get the cost of one pound of flour, and then divide the result of that by 16 to get the price of flour by the ounce.

$9.60 can be converted to 960 cents to make it easier to divide.

960 ÷ 5 = 192

192 ÷ 16 = 12

Answer Link

Otras preguntas

12,108 round to nearest thousand
Solve for the indicated variable 4c=d for c
Simplify: 6m + 7n + 5m – 3n A. 11m + 4n B. m + 10n C. 11m + 10n D. 15mn
Which element has atoms that can form halide ions? (1) iodine (3) strontium (2) silver (4) xenon
Linear B was used by the _____ civilization Indus Valley Mycenaean Egyptian Mesopotamian
One reason the Byzantine Empire outlived the Western Roman Empire was that?
What virtues and values does the Mandate of heaven extol?
What is 2 improper fractions that had the same decimal form as 188/11
What was the southernmost settlement - 13 colonies
Give an example of a scientific question that could be investigated with an experiment. then guve an example of a scientific question that could not be investig