mathmathmath658 mathmathmath658
  • 18-07-2020
  • Business
contestada

When 20,000 units are​ produced, variable costs are $ 8.00 per unit.​ Therefore, when 10,000 units are produced​ ________.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 21-07-2020

Answer:

variable cost would total $80,000

Explanation:

variable cost are cost that vary with production.

10,000 x $8 = $80,000

Answer Link

Otras preguntas

Write the equation for the line tangent to the circle x2 + y2 = 29 at the point (2, 5).
simplify 2a2b3(4a2 3ab2 – ab) = ? a. 8a4b3 6a3b5 2a3b4 b. 8a4b5 3a3b5 – 2a3b4 c. 8a4b5 3a3b5 2a3b4 d. 8a4b3 6a3b5 – 2a3b4
whats the definition of feudalism?
which subatomic particle is electrically neutral and found in the neucleus of an atom
what was not a reason that the united states became interested in colonization at the end of the 19th century?
why did the united states become involved in vietnam? a. to free cambodia from communists b. to stop the spread of communism c. to prevent an invasion of korea
Trevor, Robert, and Maurice made some paper airplanes and want to see how far they will fly. The distance from Trevor to Robert is 13.5 feet. The distance from
hi there can anyone help me with this question please
if it took eight mens ten hours to build a wall,how long would it take four mens to build it?
yo no puedo ________ ejercicio todos los días.