abbydoesit69 abbydoesit69
  • 17-06-2020
  • Mathematics
contestada

lainey bought a set of 15 makers for $6 what is the cost of 1 marker

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 17-06-2020

Answer:

Each marker costs $.40 or 40 cents

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of markers

$6.00 /15

.40

Each marker costs $.40 or 40 cents

Answer Link

Otras preguntas

The elements in a column of the periodic table are known as
My friend(tell)me about the accident​
Tyler's school is having a stair climbing challenge for “Better Health Week.” He can now climb `135` stairs in `90` seconds. If Tyler climbs stairs at a constan
. During reproduction, a sperm cell fertilizes an egg cell. The newly formed embryo then undergoes mitosis as it develops. The cells of the organism differentia
which features contribute to 2022 altima’s confident handling?
in the film, harry potter and the chamber of secrets, what does harry say to hagrid after he returns to the end of year feast?
A compnay calculated it had earned $15,000 for services performed on a $30,000 contract that was paid for by a customer in Advance.
The cost of renting a moving van is $25 a day, plus $0.35 per mile driven. Which function can be used to find the total cost in dollars of renting a van for a d
Can someone give me some facts about Lewis Clark? ex: he's skilled at making maps, he owns slaves, etc
Above all, video games should be easy and fun to play. True False