cecilialamasstudent2 cecilialamasstudent2
  • 16-06-2020
  • Mathematics
contestada

3 pencils sell for $0.99, How much would 7 pencils cost.

Respuesta :

allytripathi18
allytripathi18 allytripathi18
  • 16-06-2020

Answer:

2.31

Step-by-step explanation:

Thisis because when you have o figure the unit rate which is found by doing 0.99/3 or to   remember the formula cost/total number of whatever than you get 0.33   is unit cost for one no multiply that by 7

Answer Link
rehetkapoor rehetkapoor
  • 16-06-2020

Answer:

$2.31

Step-by-step explanation:

$099/3=$0.33

$0.33x7=$2.31

$2.31

Start out by finding the unit rate and then multiply it by 7.

Answer Link

Otras preguntas

Cane toads are highly successful as an invasive species in Australia because there is only one species that is belivied to be able to prey on them
Puritan and pilgrims ideas have had a major impact on the social norms of what dragoon
Elizabeth has 7/10 of a dollar. If she spends 4/10 of a dollar,what fraction of a dollar will she have left?
La ciudad guatemalteca de Antigua fue la ______ del país en la época colonial.
which cell structure is mainly responsible for releasing energy from food molecule in some single - cell organism
Select the correct text in the passage. According to MLA style, which part of this citation would be referenced as the source in an in-text citation? Wysocki,
Who did lyndon b johnson run against
All solids have fixed: mass volume shape all of the above
Which city is the home of haute couture? A. London B. Milan C. New York D.Paris E. Tokyo
Why do plant wilt in hot summer days