isabella1019
isabella1019 isabella1019
  • 18-05-2020
  • Mathematics
contestada

NEED HELP WITH THIS ASAP

NEED HELP WITH THIS ASAP class=

Respuesta :

Hayley005
Hayley005 Hayley005
  • 18-05-2020

Answer:

D; y= 2.52x

Step-by-step explanation:

You half $5.04 (the cost of two lbs of cranberries) and get $2.52 then multiply by x (the lbs.) equals y the cost of all the lbs. of cranberries.

Therefore getting the equation of y= 2.52x

Answer Link
ItzMikeSS
ItzMikeSS ItzMikeSS
  • 18-05-2020

Answer: y=2.52x

Step-by-step explanation:

if you take any of the statements you can calculate it.

Let "x" be pounds, and "y" the total cost of x pounds.

2x=5.04

Divide by 2

x=5.04/2

x=2.52

Answer Link

Otras preguntas

Kelly decides on wood carving and wants to take another class she plans on it to attend no more than 5 hours of class per week which additional class could she
What is the measure of PQ ? please help me im lost.
Select a counter-example that makes the conclusion false. 7 - 3 = 4, 8 - 5 = 3, 9 - 8 = 1 Conclusion: the difference of two positive numbers is always positive.
what is the ratio of fe3+ ions to o2- in a neutral compound?
What controls a computer's basic operations?
(1/8)⁴ as a fraction
Why should you not heat organic solvents over a bunsen burner flame?
Antonio has 13 dollars in his account. he buys some school supplies and ends up with only 5 dollars in his account. what was the overall change in Antonio's acc
The ratio of the number of apples to the number of oranges is 7:4 There are 60 oranges. How many apples are there??
What is the gerund phrase: Some Pueblo groups teach pottery making to tourists.?