zahrafarah763 zahrafarah763
  • 16-05-2020
  • Mathematics
contestada

donovan bought 5.5 kilograms of flour for $8.25. how much does 1 kilogram of flour cost?

Respuesta :

crawfkev000 crawfkev000
  • 16-05-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 16-05-2020

Answer:$1.5

Step-by-step explanation:

5.5kg cost $8.25

1kg cost __

1kg cost 8.25/5.5

1kg cost $1.5

Answer Link

Otras preguntas

which activity helps maintain health and pervent injuries​
A wrench is used to loosen a tight bolt. Rank the configurations in order of the applied torque, from least to most. In A only the wrench is used. In B, an exte
A particle is to move in an xy plane, clockwise around the origin as seen from the positive side of the z axis. In unit vector notation, what torque acts on the
what are two examples of a simile in the gift of the magi
I have to summarize paragraphs into one-sentence summaries. Any tips, please?
Which of the following is true of price elasticity of demand? A. The price elasticity of demand is only defined by the competitive conditions in a country. B.
Etcher Company collected the following data regarding production of one of its products. Compute the direct materials quantity variance Direct materials standa
To help Janet overcome her nearly irresistible craving for chocolate, a therapist providesher with a supply of chocolate candies that contain solidified droplet
Which is the BEST description of the skin senses?​
Silver Mining is opening a new mineral extraction facility in the local town and will employ several thousand people. They have decided to install scrubbers on