rainihenry
rainihenry rainihenry
  • 17-08-2016
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost 2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Respuesta :

NekoStyleWith
NekoStyleWith NekoStyleWith
  • 17-08-2016
well you would multiply 2.40 by 16 so....
2.40 x 16 = 38.4 
so 1Lbs. of cinnamon would cost...

$38.40
Answer Link

Otras preguntas

use the distributive property to write 5x3 plus 5x6 another way
why was the Louisiana purchase so important? use facts to back up your answer please! :)
You're at a clothing store that dyes your clothes while you wait. You get to pick from 4 pieces of clothing (shirt, pants, socks, or hat) and 3 colors (purple,
Most Large Cities have whitch form of city government a. weak mayor council B>strong mayor council c. council manager
As a Southern Democrat, Andrew Johnson wanted all of the following EXCEPT: a. the quick return of former Confederate states to the Union b. vetoes on the Four
6 exponent 2 divide by 2 (3) + 4
If sin θ >0 (greater than 0) and cos θ >0 (greater than 0) then the terminal point determined by θ is in what quadrant? a. quadrant 2 b. quadrant 1 c.
NEED HELP!!!!! Which of these sequences is a geometric sequence? a. 1, 2, 4, 7, 11, 16, 22, … b. 2, 4, 8, 14, 22, 38, … c. 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, … d. 3,
If David walks 1/2 mile in 1/4 hour, then how fast does David walk in one hour? ( In other words what is Davids unit rate?)
A person with conservative views believes that government should have a weak role in people's daily lives and is more likely to support the Republican Party wea