naheemkool
naheemkool naheemkool
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

Devon paid for 6 pounds of bananas with a $10 bill. He got back $1.00. What was the cost of 1 pound of bananas?

Respuesta :

hmoses2004 hmoses2004
  • 17-04-2020

Answer: 1.50 a LB. Hope this helped. ;)

Answer Link
spacegrrrl2000
spacegrrrl2000 spacegrrrl2000
  • 17-04-2020

Answer:

Each pound is $1.50

Step-by-step explanation:

$1.50 x 6 = 9

$10 - $9 = 1

Therefore, each pound cost $1.50

Answer Link

Otras preguntas

can someone pls help and pls dont get it wrong
What do complement proteins do? They cause fever. They heal tissue. They transport hormones. They signal phagocytes.
When you work in educational research, you most often work with people in which grouping of fields? a. graphic design, Web design, and print/online publishingb.
HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I NEED HELP ASAP HELP I
Which of the following pairs of trigonometric ratios is/are equal? I. Sin A and cos B II. tan A and tan B III. CSC A and sec B
Write the following equation in slope-intercept form. x/2 -y+6 =0
Friday What is the value of x in the figure? (4x + 2) 150°
Trail of tears why did the White Settlers want the Indian's land?
Help please fast! Which statement is true? Personal learning networks are always connected through the cloud.ersonal learning networks are always connected thr
a. ¿Qué deporte te gusta practicar? b. ¿Por qué te gusta practicar este deporte? c. ¿Cuántos días a la semana practicas este deporte? d. ¿Qué beneficios físicos