cheeky101dawg cheeky101dawg
  • 16-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit rate is the lowest price per ounce? 5 ounces for $1.49 or 12 ounces for $3.59.

Respuesta :

NotWac
NotWac NotWac
  • 16-04-2020

Answer:

5 ounce for $1.49 is you're answer.

Step-by-step explanation:

1.49/6 = 0.248 per oz

3.59/13 = 0.276 per oz

Answer Link

Otras preguntas

why did the byzantine emperor asked pope for help against the muslims
(×-0.20×)+0.10 (×-0.20×)
When did george washington became president of the united states?
Help please, and wait a sec while im putting the screen shot.
Please help for 10 points and i will pick the brainliest . Thankyou
The ____________ theory of the family argues that nuclear families are necessary for child rearing and fulfilling society’s need for productive workers.
__is a place where the crust of the lithosphere has fractured.
At 1:00 am the temperature in garden city was -8° f. by noon , the temperature was 25° f. what was the change in temperature , in degrees fahrenheit , from 1:00
Which of the following work arrangements is most similar to manorialism? A) Subsistence farming, in which farmers grow just enough crops to feed their own fami
How do I rewrite the expression -2a(a+b-5)+3(-5a+2b)+b(6a+b-8)