jeffh8713
jeffh8713 jeffh8713
  • 20-07-2016
  • Mathematics
contestada

If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce? A. $.45 B. $3.60 C. $.15 D. $2.59

Respuesta :

jsharif96
jsharif96 jsharif96
  • 20-07-2016
A. because 10.80/24= .45
Answer Link
AimeeG
AimeeG AimeeG
  • 04-10-2019

Answer: C. $.15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Round the following to the nearest cent: $16.997
How did college life affect young people in the 1960s?
Which of the following was a victory for organized labor? (A) Taft-Hartley Act (B) AFL strike against US Steel in 1919 (C) Wagner Act (D) Sherman Antitrust Act
Explain how to use the distributive property to compute104x57
What r all the admenments
Which of the following is NOT indicated by Mendel’s experiments? (A) incomplete dominance (B) segregation (C) recessive (D) dominant (E) independent assortment
How did the election of President Andrew Jackson affect the nation's Westward growth
the square root of 49 equals
the ways in which the world's economies are linked
what did medieval people know about the world