Keisha23 Keisha23
  • 16-07-2016
  • Mathematics
contestada

a 1200 sq ft house is advertised for sale at a price of $96,000. What is the cost per square foot

Respuesta :

gabrielarraujo gabrielarraujo
  • 16-07-2016
Divide $96,000 by 1200 sq and you get $80 
Answer Link
mountainkitty12 mountainkitty12
  • 30-01-2019

Answer:

Apex-$80

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Conflict in organizations usually arises from a single source. a. True b. False
What kind of solid tends to have the lowest melting points apex?
what is the best definition for context?
What organisms have flagella?
What is the area of the parallelogram?
I need help‼️‼️ with this math
the number of kilometers a car can drive varies directly with the liters of fuel in the car. this car can travel 476 kilometers on 17 liters of fuel. how many l
What is the solution to –4|–2x + 6| = –24? A. x = 0 B. x = 0 or x = –6 C. x = 0 or x = 6 D. no solution
Consider the functions f(x) = x2 − 13 and g(x) = x + 5. What is the value of f[g(−4)]? −12 3 −13 8
Jermaine has t subway tokens. Karen has 4 more subway tokens than Jermaine. Raul has 5 fewer subway tokens than Jermaine. Which expression represents the ratio