robinsonkylessa robinsonkylessa
  • 21-03-2020
  • Mathematics
contestada

Brand a is sold in 3 lb packages for $5.75. Brand b is sold in 33 Ounces packages for $2.64.which package has a smaller cost per ounces?

Respuesta :

Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 21-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Brand b is already in a measure of ounces, but Brand a is in pounds.  We need to convert that number of pounds to number of ounces.  There are 16 ounces in a single pound, so in 3 pounds, there are 48 ounces. Finding the cost per ounce now is easy:

5.75/48 = .12 cents per ounce

2.64/33 = .08 cents per ounce

Brand b is cheaper per ounce

Answer Link

Otras preguntas

what happened when humans developed domestication
Explain why 1+1=2 ?
what is the first step in solving 8x+3=2x-15
the chart below shows a production possibility schedule for a pastry shop that makes $0.50 profit per donut and $0.75 profit per bagel. choice ____ presents the
name 3 adjetives that start with the. letter w
Milk contained which of the following macromolecules carbohydrates protein and lipids,protein and lipids,protein,lipids
if b = 3 in. and h = 8 in., what is the area of the triangle?
find the measure of angle 3. measure of angle 1 = x measure of angle 2 = x-6
I jump when I walk and sit when I stand. What am I? There is three possible questions for this. Me and my friend logan got two of them. Justin got the last one.
what's the median of 3,8,9,3,5,8,3