abdinimo45
abdinimo45 abdinimo45
  • 21-03-2020
  • Mathematics
contestada

the coast of 3 quarts of milk is $7.75. How many quarts can you buy with $20.25

Respuesta :

marvey02
marvey02 marvey02
  • 21-03-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

3 cost $7.75

Then 1 cost $7.75/3

1 cost $2.58

Then $20.25 will get approximately 8 quarts ofmilk

Answer Link

Otras preguntas

?? Help anyone please
Which of the following was a reason for African Americans to move during the Great migration
If you can answer both I’ll give brainliest if more than one person answers!
Mesopotamia means good farmlands true or talse
5. A race car has a mass of 710 kg. It starts from rest and travels 40.0m in 3.0s. The car is uniformly accelerated during the entire time. What net force is ac
Please help and thank you
Some of the force required to peddle a bicycle is used to overcome the of the moving parts
The graph of the function f(x) = –(x + 3)(x – 1) is shown below. Which statement about the function is true? The function is positive for all real values o
Which leader was defeated by Francisco Pizarro?
Porque usaron palmas de olivos para recibir a Jesús en su entra triunfal