ah419503 ah419503
  • 20-03-2020
  • Chemistry
contestada

If you can buy 8 cans of corn for 3.20 how much would 48 cans cost

If you can buy 8 cans of corn for 320 how much would 48 cans cost class=

Respuesta :

blueberrybee
blueberrybee blueberrybee
  • 20-03-2020

Answer:

$19.20

Explanation:

divide 3.20 by 8 in order to get the cost of 1 can

3.20/8 = 0.40

multiply the cost of 1 can ($0.40) by 48 in order to get the cost of 48 cans

0.40 * 48 = 19.20

$19.20 for 48 cans of corn

Answer Link

Otras preguntas

where does mRNA travel to
What contributed to the high casualty count during the Civil War? A. disease and advanced weapons B. animal attacks in the wilderness C. European invasions D.
In lord of the flies jack changes from a civilized schoolboy to what?
In anglos Saxon culture, fame meant
A campground consists of 12 square campsites arranged in a line along a beach the distance from the edge of a campsite to the water at the end of the beach is 5
A family spends 1/10 of its annual income for housing 1/4 for food and clothing 1/5 for general expenses and 215's for entertainment what fractional part of the
. Which common STI can be cured with antibiotics? trichomoniasis genital herpes chancre chlamydia
the correct answer is "an embargo."
By AD 325, Christianity had spread mostly to? A, costal locations B. Italy C. Spain D. Greece One Christian city was NOT located on the Mediterranean sea was? A
How do you solve a distributive equation