25clenger
25clenger 25clenger
  • 18-03-2020
  • Mathematics
contestada

I paid $40 for a kennel plus I bought 12 cans of dog food, all the same brand. I spent a total of
$53.20. How much did each can cost?

Respuesta :

Ahnicka
Ahnicka Ahnicka
  • 18-03-2020

Answer:

they cost $1.10

Step-by-step explanation:

subtract 40 from 53.20 which gives 13.20

then u divide 13.20 and 12

Answer Link

Otras preguntas

what is the unit value of the 3 in 432?
25x^2-16y^2 how to factor?
the greatest common factor of 30 48 and 60
Rori is looking for a way to interact with others while increasing her stamina. Which community resource would be least helpful in finding a neighborhood opport
Explain how exchanges of agricultural technology between Europeans and Native Americans helped Jamestown survive.
A bag of rice has a mass of 3.18 pounds. Find its mass in kilograms
what is the value of 2y+3 when y=4?
Decimals between 10 and 15 with an interval of .75 between each pair of decimals
WHAT ARE COMMON FACTORS
How do you write a number that has four digits with the same number in all the places