mlgnoscope mlgnoscope
  • 21-02-2020
  • Mathematics
contestada

The price of bananas is $4.80 for 4 pounds. What is the price as a unit rate? $1.20/4 lb

Respuesta :

shelbyb21 shelbyb21
  • 21-02-2020

Answer:

$1.20 per 1 lb

Step-by-step explanation:

Answer Link
taylorbella5408 taylorbella5408
  • 19-11-2020

Answer:

$1.20/1 lb

Step-by-step explanation:

$4.80÷4= 1.20

put 1.20 as the numerator and 1 lb as the denominator

also i just took a quiz and got it right

Answer Link

Otras preguntas

Why is homeostasis important to the survival of an organism
how many kograms are equal to 5000 grams
Modeling a decimal using a fraction?
you have a 1.5 litre bottle of water and drink 295 millilitres and your friend drinks 135 millilitres, how much water is left
name 2 uses of a global positioning system that are listed in the student edition text
In how many way can five people sit next to each other in a theater row ?
Amy bought 0.4 kg of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kg of tomatoes?
which of the following statements best describes the domain of the functions sine and arcsin? a) sine domain is all real numbers; arcsin domain is all real numb
what new skills that people develop to help them survive
A generator can run for 11 hours on 3 gallons of gasoline. If the gasoline costs 3$ per gallon which is closet to the cost per hour to run the genarator?