sabinamorgan21
sabinamorgan21 sabinamorgan21
  • 21-02-2020
  • Social Studies
contestada

By the late 1990s, obesity was costing the United States more than what amount each year?
A.
$118 billion
B.
$1 billion
C. $653 million
D.
$344 billion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-02-2020

Answer:

C.) $653 million

Explanation:

It is definitly not A or B

Answer Link

Otras preguntas

Suppose a star is approximately 38,000,000,000,000 kilometers from Earth. How do you write this number in scientific notation?
What is the gcf of 64 and 72
How do you write 6,007,200 in word form and how do you write 32,005,008 in word form
Jane walk 4 miles each week for one month how many miles does she walk altogether
Keith is racing his little sister Pattie and has given her a 15 foot head start. She runs 5ft/sec and he is chasing at 8ft/sec. For how long can Pattie stay ahe
What SI Unit would best be used to express the height of your classroom ceiling?
find each rate and unit rate... a. 420 miles in 7 hours b. 360 customers in 30 days c. 40 meters in 16 seconds d. $7.96 for 5 pounds
how can you check the correctness of a division answer that has no remainder
show work for 9.1÷3576
Write three numbers that are greater than 543,000 but less than 544,000