ava9046
ava9046 ava9046
  • 21-02-2020
  • Mathematics
contestada

It costs the class $15 to make cookies for the bake sale. How many cookies must at least they sell at least to make a profit if each cookie costs 11 cents to make?

Respuesta :

Dynazariojelly Dynazariojelly
  • 21-02-2020

Answer:

1.4

Step-by-step explanation:

First Divide the cost and the amount of cookies so in this case 15 and 11 and you will get 1.4

Answer Link

Otras preguntas

expand and simplify: 1.(n-2)(3n+7)+2n(2n+3)factor each expression fully:2. 4xsquared-25
a spoon can sound like a bell .no ,this is not a riddle .its science. prove it .
if m + 4n = 2n + 8m ; what is the ratio of n to m ?a) 1:4, b) 1:-4, c) -4:1, d) 2:7, e) 7:2
For what values of x is the following equation satisfied : 3x+9 = 21+7x ?
what does 'burn rubber' mean?
how can resistance be useful and where can they be useful?
Number 33 apparently the answer is 4 but I have no idea why
Which High Federalist tried to crush internal political dissent after the XYZ Affair? A. Alexander Hamilton B. Thomas Jefferson C. George Washington D. John Ad
what are the different types of prologues?
What is the force that opposes the movement of an object through water??