savannawilliams274
savannawilliams274 savannawilliams274
  • 20-02-2020
  • Mathematics
contestada


At the rodeo, 256 hot dogs were sold
for a total of $768. If each hot dog sold for
the same amount, what would be the cost of
24 hot dogs?
A. $11
B. $72
C. $32
D. $8

Respuesta :

ashmoozi
ashmoozi ashmoozi
  • 20-02-2020

Answer:

B. $72

Step-by-step explanation:

$768 / 256 = $3 per hot dog

So $3 • 24 = $72

Answer Link

Otras preguntas

Raju’s mother is four times as old as Raju. After 5 years , her mother will be three times as old as she will be then. Find their present ages?
A distributor needs to blend a mix of Gualtemala Antigua coffee that normally sells for $8.50 per pound with a Rift Valley coffee that normally sells for $12.50
Difference between atomic number and atomic weight?
Find the slope of -4,-1 in a fraction
How do you changing prices affect supply and demand?
The sorting out, interpretation, analysis, and integration of stimuli by the sense organs and brain is known as
FRANKENSTEIN!! the original one by mary shellyhelp(ignore the answer with the check next to it)
what is Adam's Apple​
Across 2. A food, deep yellow inside, belonging to the vegetables group.​
Which two pieces of fossil evidence support the idea of continental drift? A. Bacteria and Petrified wood B. Glossopteris and bacteria C. Lystrosaurus and Gloss