tauneerock25 tauneerock25
  • 17-02-2020
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as unit rate?

Respuesta :

amna04352
amna04352 amna04352
  • 17-02-2020

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

Unit rate is rate per gallon

$15/10gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

PLS PLS PLS HELP In three to four sentence explain why Columbia's economy is not growing faster and what the government is planning to do about this.
PLEASE HELLP MEEEEEE Question 2 One of the major effects of water pollution is the contamination of fish. True False Question 3 This is a philosoph
Gracie makes 6 loaves of apple bread. She uses 1/2 cup of walnut in each loaf. How many cups of walnuts does she use for 6 loaves
9. Why is it important to use sensory descriptions?
what is the density of an unknown metal that has the mass of 158 g and volume of 20 mL. Use table 4 to identify this metal
Which verb form correctly completes this conversation? Elena: ¿Cómo podremos viajar a este lugar tan lejos con tan poco tiempo? Elisa: Bueno, no te preoc
Two waves are shown. Each wave has the same frequency and velocity. However, Wave B carries more energy. What part of the wave determines how much energy it has
which has a mass that is best measured in grams A a watermelon B a donkey C a car D a pencil
PLEASE HELLP MEEEEEE Question 2 One of the major effects of water pollution is the contamination of fish. True False Question 3 This is a philosoph
What is the common noun and proper noun in the sentence, “Parker’s Birthday is January 27.”