dorothylankford4292 dorothylankford4292
  • 21-01-2020
  • Mathematics
contestada

Gum balls cost $3.48 a pound. Nick scoops a few gum balls into his bag. When he weighs it, it says he scooped 0.76 pounds. About how much would it cost?

Respuesta :

ryanapp50 ryanapp50
  • 21-01-2020
~$2.64 this is found by multiplying the two values you have been given
Answer Link

Otras preguntas

Why it is important for a healthcare professional to have good verbal and written language ? A. TO IMPROVE SYMPTOMS OF DISEASE B. To diagnose disease C. T
What country is most likely to be in stage 4of population growth with a low birth and death rate?
Which of the following statements is FALSE? A. Time management and planning is a crucial component of the research paper process. B. Research cybercards are a
Algebra 2 plz help me out
11x+x^2= 2y Y + x = 19
Write a short story , double space
What are the benefits of being 18-year-olds?​
Very confusing, please help
right triangle similarity. what is the value of a?5 units5 1/3 units6 2/3 units7 units​
4 bottles of water cost 10 dollars at a music festival. Based on the ratio, how much does 3 bottles of water cost?