zoey1011
zoey1011 zoey1011
  • 19-06-2016
  • Mathematics
contestada

One pound of gummy bears costs $2.20. How much does 1.6 pounds cost?

Respuesta :

goo3
goo3 goo3
  • 19-06-2016
$2.20 * 1.6 is equal to $3.52
Answer Link
nostalgicmidsummerdr
nostalgicmidsummerdr nostalgicmidsummerdr
  • 19-06-2016
$3.53 because 0.1 of $2.20 is $0.22 so you multiply it by 6 to get 0.6 of the equation which is $1.32 and you add it to the 1.0 which is $2.20 and you got your answer
Answer Link

Otras preguntas

A friend throws a coin into a pool. you close your eyes and dive toward the spot where you saw it from the edge of the pool. when you reach the bottom, will the
If a manufacturer uses all parts of a grain including the bran, germ, anz endosperm in their product, they may use the following claim:
Describe the second industrial revolution and explain how it contributed to imperialism. please help need answer fast thanks
If a star were 2 light years away, how far is it? 2 trillion kilometers 11.76 trillion kilometers 18.92 trillion kilometers 18.92 kilometers
Shane pays $2568 per year in tuition. How much should he budget monthly for it? (Points : 3) $107 $156 $214 $228
whats the difference between a neap tide and a spring tide
What's the area of the triangle below
At the close of world war ii, who inherited the european tradition of power politics? the united states alone the soviet union and the united states china and t
Find the slope of the line whose equation is 2x - 4y = 10 A. -2 B. 4 C. -1/2 D. 1/2
What reforms did Diocletian introduce to improve the Roman Empire?