smartkid45 smartkid45
  • 17-06-2016
  • Mathematics
contestada

A box of 8 pencils costs $1.84. At that rate how much would 20 pencils cost?

Respuesta :

avitalkg avitalkg
  • 17-06-2016
20 pencils would cost $4.60. First you have to divide 8 by $1.84 and then you would get $0.23. Then you multiply $0.23 by 20 because each pencil cost 23 cents.
Answer Link
Milly051802
Milly051802 Milly051802
  • 17-06-2016

8/1.84= .23 (how much each pencil cost)

(buying 3 boxes would cost $5.42)

.23*20= 4.6

the cost of 20 pencils is $4.60

Answer Link

Otras preguntas

Find each percent of change. Round to the nearest whole percent. State whether the percent of change is an increase or a decrease. 100 acres to 140 acres
What group of Europeans explored North America at about ad.1,000
There are a total of 126 people in a group. One person in seven has a cat for a pet. How many people do not have a cat?
I need help understanding this and help with the problems... * show how to make one addend to the next ten number. Complete the new addition sentence. With the
18 is 45% of what numbet
One way the Constitution safeguards individual rights is through? a. the first 10 amendments, also known as the Bill of Rights b. all 27 of the amendments, also
what is the same value as 50 tens
how did geography influence the early battles around boston
Microcredit loans typically are used to __________. A. buy a home B. start a small business out of one’s home C. improve infrastructure D. open a store or resta
What Is the value of n? -2/3n= 12