frankfcolasacco frankfcolasacco
  • 20-12-2019
  • Mathematics
contestada

3 tacos cost 18 dollars. Show the cost of 4 5 and 6 tacos.

Respuesta :

TheHelper321 TheHelper321
  • 20-12-2019

Answer: 4=24, 5=30 and 6=36

Step-by-step explanation: Each taco costs 6 dollars

18/3=6

1 Taco=6 Dollars

2 Tacos: 12 Dollars

3 Tacos: 18 Dollars

4 Tacos: 24 Dollars

5 Tacos: 30 Dollars

6 Tacos: 36 Dollars

Hope this helps!

Answer Link
sansssss
sansssss sansssss
  • 20-12-2019
Answer: 4 = 24 dollars, 5 = 30 dollars and 6 = 36

Explanation: 3 tacos cost 18 dollars

To work out what 1 taco is, you divide 18 by 3 which equals 6

Then you take 6 and times it by 4, 5 and 6.
Answer Link

Otras preguntas

a deductible of $500 requires ( select the correct answer )
How is it evident that Franklin is addressing the president of the Constitution Convention? A. He mentions "our Constituents." B. He notes the presence of "
4x+5y=20 need help solving x and y intercept plotting
1. Determine how many atoms are present in 2.5 moles of Silicon? (15.05 x 1023 atoms) X
A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
what is the slope on an equation
Which of the following sentences has a mistake? “1. We have a great basketball team this year. 2. We have practices, have worked out and played very hard. 3. I
Find the value of x and the value of y. A. , B. , C. , D. ,
Divide: 3 1/2 by 3 A. 1 1/12 B. 1 1/6 C. 6 1/2 D. 2 1/2
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA