Hodgenyasia Hodgenyasia
  • 18-11-2019
  • Mathematics
contestada

Violet bought 4 chicken wings for $6. What was the cost of the wings in dollars per wing? Express your answer in simplest form.

Respuesta :

Thebestandbrainliest
Thebestandbrainliest Thebestandbrainliest
  • 18-11-2019

Answer:

1.5 dollars per wing

Step-by-step explanation:

To solve this we can divide.  The word 'per in math means to divide and we want to know dollars per wing so we can divide the dollars by the wings which is 6/4=1.5 So it costs 1.5 dollars per wing

I hope this helps and please don't hesitate to ask if there is anything still unclear!

Answer Link

Otras preguntas

CPM homework 8.1.2 problem 8-19
In part two of Trifles, the symbol of the broken birdcage best supports the theme that women often O endure unjust acts in male-dominated societies. O face diff
Ignore this it a temporary note for me: SPSstudents
how does light behaves when light passes through water?
I need help I’m stuck!
What emotion can we assume Macbeth is feeling, based on his vision of Banquo's ghost? OA. Pride OB. Confidence OC. Anger OD. Guilt
Find the x-intercept of the line whose equation is 8x + 2y = 4.
15 POINTS!! NUMBER 40-45 NO EXPLANATION NEEDED (will get brainliest!!)
The satellites of Jupiter, Ganymede and Europa, orbit the planet in 7.1 days and 3.5 days. About what is the ratio of the orbit period of Europa to Ganymede exp
Liz decides to save money to buy an electric car. She invests $500 every 6 months at 6.8%/a compounded semi-annually. What total amount of money will she have a