Bethanylovefood
Bethanylovefood Bethanylovefood
  • 19-10-2019
  • Mathematics
contestada

If 4 pounds of fruit cost $6.48, how much would it cost for 7 pounds ?

Respuesta :

gabrielUwU gabrielUwU
  • 19-10-2019

Answer:

Its 11.34

Step-by-step explanation:

the way you find this is by dividing 6.48 by 4 then get the quotient and multiply it by 7

Answer Link
estefa1472
estefa1472 estefa1472
  • 19-10-2019

Answer:

11.34

Step-by-step explanation:

First: calculate how much each pound of fruit costs ...

each pound is 1.62

second: it is "1.62 " 7 times and the result was 11.34

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me solve these
What is 1+1? Thought since there doesn’t seem to be any big point questions, I’d give some to ya’ll.
please answerHanma Shuji​
11. After the …,…….. death of her husband, Marie Curie took up his position at the Sorbonne. A. tragic B. tragedy C. tragical D. tragically
The perimeters of the square and the rectangle below are the same. Write and solve an equation to find the value of x.
A type of agriculture in which the farmers focus on growing enough food to feed themselves and their families is known as: Subsistence agriculture. Market agric
EXPLAIN BRIEFLY WHY CHEMISTRY IS CONSIDERED AS MAJOR BRANCH OF SCIENCE​
Help with this ASAP
Multiply the given binomials. Write your answers in descending order of the exponent. 1.(-3x-7)(2x-1) 2.(2x+1)(x+6)
At the movie theatre, child admission is $6.40 and adult admission is $9.60. On Tuesday, four times as many adult tickets as child tickets were sold, for a tota