23jamah000 23jamah000
  • 19-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 64-ounce container of coconut milk costs 3.32. A 120-ounce container of the same milk costs 5.90

Respuesta :

Bayleywashere Bayleywashere
  • 19-09-2019

Answer: It would be cheaper to by the 120 ounce, instead of two 64 ounces.

Step-by-step explanation:

That’s because it would be $6.64, for two 64 ounces. $5.90 is cheaper than $6.64. Therefore it would be cheaper to get the 120 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

how can we balance everyone's rights
the question.6.   A store is offering a 20% discount on all sales over $50. If you purchase a shirt and a pair of jeans for $62.50, what is the amount of the di
Determine the measure of the angle Someone please help! :D
TRUE OR FALSE: Bread Mould is a saprophyte.
what is an expression that is equivalent to 3(2p-3)
if school officials made rules that prevented you and your friends, but not other students, from participating in afterschool activities, what would you do? Che
i am 3 dimensional with 12 edges 8 verticies and 6 square faces
Which chemical reaction would result in the greatest release of energy?
what law placed controls on food and medicines in the early 1900
The linear function graphed below represents Tim’s age in the years since he was married. Which of these statements is correct? A(The initial value is 22, and t