skateyo4380 skateyo4380
  • 18-09-2019
  • Business
contestada

If 18,000 units are produced and sold, what is the variable cost per unit produced and sold

Respuesta :

canigeloy
canigeloy canigeloy
  • 18-09-2019

Answer:

Not enough information provided

Explanation:

An amount can´t be provided as data is insufficient.

To know the total variable cost is necessary to have the cost of Materials, Direct labor and Indirect costs associated to production process.

Therefore, the variable cost per unit is the sum of them, divided by 18,000.

Answer Link

Otras preguntas

if you were to visit the mongolian steppers what would you likely see?
the first one rare answer and the second one is the questoin im taalking about the pictures
Katya cut part of the jump rope off to make it shorter. The new length is 8 1/6 feet. The difference between the original length and the new length is 5/6 foot.
what is the coefficient of x^3y^2 in the expansion of (2x+y)^5
40 POINTS - 3 QUESTIONSSpirogyra cells have a distinct cell structure, including the four cell parts labeled in the diagram in the introduction. (A) Choose two
Rhyolite is associated with what type of eruption?
The molecular geometry of a water molecule is ______________ even though the electron geometry looks like a tetrahedron
Beto's gross pay last week was $253.75. if he worked 35 hours, what was his hourly rate?
Can i still download an update for an xbox one game if it's not turned on
Tsunamis are the result of _______.